مقالات مقالات .

مقالات

12 راه موثر برای خلاصی از جوش سر سیاه

این مدل از جوش‌ها در واقع نوع خفیفی از آکنه می باشند که معمولا روی صورت ظاهر می شوند، اما ممکن است در سایر نقاط بدن نیز آنها را مشاهده کنید. به عنوان مثال:

پشت
قفسه سینه
گردن
بازوها
شانه ها
بر اساس تحقیقات آکادمی پوست آمریکا، جوش های سر سیاه هر ساله چیزی در حدود 50 میلیون نفر در این کشور را تحت تاثیر قرار می دهند و به همین دلیل به عنوان شایع ترین اختلال پوستی در آمریکا شناخته می شوند.

چه چیزی سبب به وجود آمدن جوش سر سیاه می شود؟
جوش های سر سیاه در اثر بسته شدن دهانه های باز فولیکول های مو، در سطح پوست شکل می گیرند. هر فولیکول از یک مو و یک غده چربی تشکیل شده است. غده چربی وظیفه تولید روغن طبیعی مورد نیاز برای نرمی و حفاظت از موها را بر عهده دارد. این روغن تحت عنوان سبیوم شناخته می شود که به نرمی سطح پوست فرد نیز کمک می کند.
سلول های مرده و چربی های جمع شده در دهانه های باز فولیکول ها در سطح پوست، برآمدگی هایی تحت عنوان کومدون (comedone) یا جوش سر سیاه را ایجاد می کنند. اگر پوست پوشش دهنده این برآمدگی بسته باقی بماند، جوش های سر سفید شکل می گیرند. این در حالی است که در صورت باز بودن این پوست و قرار گرفتن منفذ در معرض هوا، جوش های سر سیاه شکل می گیرند.

برخی از عوامل می توانند احتمال ابتلا به آکنه و جوش های سرسیاه در افراد را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

تولید بیش از حد چربی توسط بدن
تجمع باکتری های پروپیونی آکنه روی پوست
تحریک فولیکول های مو در اثر عدم ریزش منظم سلول های مرده پوست
تغییرات هورمونی که باعث افزایش تولید چربی های پوستی در دوران بلوغ، قاعدگی و یا هنگام مصرف قرص های ضد بارداری می شوند.
مصرف برخی از داروها، مانند کورتیکواستروئیدها، لیتیوم یا آندروژن ها
بسیاری از افراد معتقد هستند مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها احتمال بروز آکنه را افزایش می دهد. محصولات لبنی و مواد غذایی که سطح قند خون را افزایش می دهند، مانند کربوهیدرات ها، ممکن است سبب تحریک پوست و پیدایش آکنه شوند اما تحقیقات هنوز این موضوع را به صورت علمی ثابت نکرده است.

علائم جوش سر سیاه چیست؟
از آنجایی که مشخص ترین علامت این مدل جوش، تیرگی آن هاست، تشخیص این دسته از جوش ها چندان دشوار نمی باشد. جوش های سر سیاه به ارامی رشد می کنند اما مانند جوش های سر سفید ملتهب نیستند. جوش های سر سفید به واسطه ورود باکتری ها به دهانه های خروجی فولیکول های مو شکل می گیرند. به همین دلیل است که جوش های سرسفید غالبا با التهاب و قرمزی همراه هستند.

چگونه جوش سر سیاه را درمان کنیم؟
درمان هایی که به نسخه پزشک احتیاج ندارند:
بسیاری از داروهای مخصوص درمان جوش صورت را می توان بدون نیاز به نسخه پزشک، از داروخانه ها دریافت کرد. همچنین امکان خرید این داروها به صورت آنلاین نیز وجود دارد. این داروها به صورت کرم، ژل و پد های مخصوص در دسترس هستند و شما می توانید آن ها را به صورت مستقیم بر روی پوست مصرف کنید.

داروهای درمان آکنه معمولا حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و رزورسینول هستند. این مواد می توانند با از بین بردن باکتری ها، خشک کردن روغن های اضافی پوست و از بین بردن سلول های مرده به بهبود شرایط کمک کنند.

درمان هایی که به نسخه پزشک احتیاج دارند:
اگر مصرف داروهای بدون نسخه کمکی به بهبود شرایط آکنه پوستی شما نکرد، باید به پزشک مراجعه کنید و از داروهای تخصصی تری کمک بگیرید. اکثر درمانی های آکنه که توسط پزشکان توصیه می شوند حاوی ویتامین A هستند. این ویتامین از مسدود شدن دریچه های فولیکول های مو در پوست جلوگیری می کنند و دوره های ریزش پوست های مرده را افزایش می دهند.

شما می توانید این داروها و ماسک های صورت را به صورت مستقیم بر روی پوست خود مصرف کنید و اکثر آن ها حاوی موادی مانند ترتینوئین، تازاروتن و آداپالن هستند. علاوه بر موارد معرفی شده در بالا، پزشک شما ممکن است درمان های موضعی دیگر، شامل بنزوئیل پراکسید و آنتی بیوتیک ها را تجویز کند. این داروها به ویژه برای افرادی که علاوه بر جوش های سر سیاه به آکنه و جوش های سر سفید نیز دچار هستند، کاربرد دارد.

از بین بردن جوش ها با دست
برای خارج کردن رسوبات و از بین بردن جوش های سر سیاه، پزشکان و متخصصان پوست از وسایل خاصی به نام حلقه های دایره ای شکل استفاده می کنند. پس از باز شدن نسبی محل رسوب، پزشک با اعمال فشار تمامی رسوب و گرفتگی منفذ را تخلیه می کند.
میکرودرم ابریژن
در خلال میکرودرم ابریژن، پزشک یا متخصص پوست با استفاده از دستگاه مخصوصی لایه های فوقانی پوست را سمباده می زند. سطح تماس این دستگاه با پوست دارای سطوح ناهمواری است و می تواند گرفتگی های پوست که عامل اصلی ایجاد جوش های سر سیاه هستند را از بین می برد.

لایه بردار های شیمیایی
لایه بردارها می توانند با حذف رسوبها و سلول های مرده که نقش به سزایی را در شکل گیری جوش های سر سیاه دارند، به شما در داشتن پوستی سالم و شفاف کمک کنند. یک لایه بردار در واقع محلول شیمیایی است که به صورت مستقیم بر روی پوست استفاده می شود. به مرور زمان، لایه های بالایی پوست برداشته می شوند و به پوستی نرم تر و شفاف تر می رسید.

لایه بردارهای ملایم را می توانید بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه ها و فروشگاه های زیبایی و بهداشتی دریافت کنید. لایه بردارهای قوی تر نیز به تشخیص پزشک پوست و یا سایر متخصصان زیبایی و با نسخه قابل دسترس هستند.

لیزر و نور تراپی
در نور و لیزر تراپی پرتوهای باریک اما بسیار قوی نور با هدف کشتن باکتری ها و یا کاهش چربی پوست، استفاده می شوند. در این روش درمانی، پرتوهای نور به زیر سطح پوست رفته و جوش های سر سیاه یا آکنه ها را بدون صدمه زدن به لایه های بالایی پوست، درمان می کنند.

چگونه از بروز جوش های سر سیاه جلوگیری کنیم؟
در ادامه چند راه حل ساده و خانگی را معرفی خواهیم کرد که می توانند از بروز جوش های سرسیاه جلوگیری کنند. این روش ها بسیار آسان هستند و هزینه زیادی نیز ندارند.

شستشوی مرتب پوست
پس از بیدار شدن از خواب و قبل از رفتن به رختخواب در پایان روز، صورت خود را خوب بشویید تا چربی های پوست کامل از بین بروند. البته توجه داشته باشید که شستن پوست بیش از دوبار در طول روز می تواند سبب حساسیت بیشتر آن و بدتر شدن شرایط آکنه ها شود.

برای سم زدایی و شستن پوست خود از پاک کننده های ملایم استفاده کنید تا سبب تحریک یا قرمزی پوست نشوند. برخی از محصولات پاک کننده مخصوص آکنه هستند و ترکیبات ضد باکتریایی دارند. این دسته از پاک کننده ها می تواند برای از بین بردن باکتری های گیر افتاده در منافذ پوست، مفید باشند.

اگر موهای چربی دارید، بهتر است هر روز آنها را بشویید. چربی های مو می توانند به راحتی سبب مسدود شدن منافذ پوست شما شوند. همچنین بهتر است صورت خود را پس از مصرف غذاهای چرب یا پخت و پز نیز بشویید چرا که این چربی ها نیز می توانند سبب بسته شدن منافذ پوست گردند.

استفاده از محصولات بدون چربی
استفاده از محصولاتی که حاوی چربی هستند، می تواند سبب پیدایش جوش های سرسیاه و آکنه در صورت شود. برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی، بهتر است محصولات آرایشی، لوسیون ها و ضد آفتاب های بدون چربی یا مخصوص آکنه را انتخاب کنید.

از لایه بردارها استفاده کنید.
اسکراب ها و ماسک های لایه بردار می توانند با از بین بردن سلول های مرده پوست، به کاهش جوش های سر سیاه و آکنه کمک کنند. به دنبال محصولاتی باشید که پوست شما را تحریک نکنند.

برای درمان جوش های سر سیاه چه کارهایی می توانم انجام دهم؟
یکی از نمود های رایج آکنه، جوش های سر سیاه هستند. اگرچه افرادی که دارای پوست های چرب هستند بیش از دیگران در معرض خطر بروز آکنه و این قبیل جوش ها قرار دارند، اما هر کسی می تواند به این عارضه مبتلا شود.

این دسته از جوش ها در اثر پر شدن و مسدود شدن دریچه های باز فولیکولهای مو با ترکیبی از سلول های مرده پوست و چربی های اضافی، شکل می گیرند. برخلاف جوش های سر سفید که به واسطه بسته بودن پوست رویی منافذ به وجود می آیند، پوست خارجی در جوش های سرسیاه معمولا باز است و در نتیجه اکسیداسیون با هوا، سطح این جوش ها تیره به نظر می رسد.

شاید شما نیز وسوسه شوید و بخواهید جوش های سرسیاه را با دست خارج کنید. باید توجه داشته باشید که این کار می تواند زخم های عمیق و آسیب های دیگری را به پوست شما وارد کند. آلیسون بریت کیمینز، متخصص پوست در این خصوص می گوید:

خوشبختانه انبوهی از محصولات درمانی و بهداشتی وجود دارد که برای خرید آن ها به هیچ نسخه ای احتیاج ندارید. این مواد می توانند به لایه برداری و از بین بردن جوش های سر سیاه کمک کنند و در عین حال، پوستی نرم را به شما هدیه کنند.

بهترین راهای رهایی از شر این دست جوش‌ها را در ادامه تقدیم می‌کنیم:

اسید سالیسیلیک
لایه برداری
استفاده از برس پوست
استفاده از رتینوئیدهای موضعی
استفاده از ماسک خاک رس
استفاده از ماسک زغالی
لایه برداری شیمیایی
استفاده از محصولات غیر کومدوژنیک
استفاده از محصولات آرایشی مناسب
چسب های مخصوص برای باز کردن منافذ
بنزوئیل پراکسید
تخلیه منافذ توسط یک فرد متخصص پوست و زیبایی

منبع:drpharmo.com


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ مرداد ۱۴۰۱ساعت: ۰۸:۳۴:۰۸ توسط:changiz موضوع: نظرات (0)